Zdarzenia drogowe

W 2015 r. Łódź zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby wypadków w skali kraju. Również w województwie łódzkim w 2015 r. wystąpiło najwięcej zdarzeń drogowych, w których ucierpiała największa liczba osób. Wszystkie poniższe tabele prezentujące liczbowo zdarzenia drogowe pochodzą ze statystyk policyjnych, opublikowanych na stronie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Zdarzenia drogowe w województwie łódzkim 2013-2015

statystyki-wojewodztwo-lodzkie

Zdarzenia drogowe w Łodzi - 2013-2015

zdarzenia-drogowe

W opublikowanym 26.04.2016r. artykule w Gazecie Prawnej autor porównał statystyki policyjne dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego za rok 2015 w miastach. Okazało się, że Łódź jest miastem, w którym doszło w ubiegłym roku do największej liczby wypadków. Zdarzyło się tam prawie dwukrotnie więcej wypadków niż w Warszawie oraz blisko 40 razy więcej niż w Toruniu”. – fragment publikacji "Prze-znakowanie polskich dróg, a bezpieczeństwo ruchu drogowego". Z powyższych statystyk wynika, że doszło w Łodzi do 1713 wypadków, mniej w porównaniu do lat ubiegłych. Jednocześnie zdarzyło się aż 8458 kolizji, a w całym województwie kolizji było 23354.

Wypadek czy kolizja?

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na nazewnictwo. Często w materiałach prasowych, potocznej mowie i relacjach świadków zdarzeń drogowych pada słowo „wypadek”. W wielu przypadkach nie dochodzi do wypadku, lecz do kolizji drogowej. Żeby można było nazwać zdarzenie drogowe wypadkiem, ucierpieć musi co najmniej jeden uczestnik takiego zdarzenia, a jego obrażenia lub rozstrój zdrowia trwają dłużej niż 7 dni. Oczywistym wypadkiem natomiast jest zdarzenie w ruchu lądowym, w którym ktoś ponosi śmierć (art. 177 KK.)
Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602) ani KW nie podają definicji kolizji drogowej a różni się ona tym od wypadku, że nie dochodzi do śmierci któregokolwiek z uczestników zdarzenia, ewentualne obrażenia lub rozstrój zdrowia trwają mniej niż 7 dni lub dochodzi jedynie do strat materialnych.

O wypadku śmiertelnym natomiast możemy mówić w sytuacji, gdy uczestnik wypadku w wyniku doznanych obrażeń, zmarł na miejscu lub w ciągu 30 dni od wystąpienia zdarzenia drogowego.

Statystyki to nie wszystko

Prezentowane statystyki uwzględniają zdarzenia drogowego zarejestrowane przez policję. Jest zatem pewna liczba zdarzeń nierejestrowanych, do których nie została wezwana policja, a które mogły mieć skutki zdrowotne dla uczestników. Podobnie wygląda liczba ofiar śmiertelnych wypadków, do której należałoby dodać także pewną ilość osób, których śmierć w ciągu 30 dni od zdarzenia, nie została powiązana z tym zdarzeniem drogowym. Nieuwzględniane są również osoby zmarłe po upływie 30 dni od momentu zdarzenia drogowego.

W ostatnich kilkunastu dniach na terenie miasta lub województwa doszło do kilku wypadków śmiertelnych, kilkunastu kolizji, a także zatrzymano kilku nietrzeźwych kierujących (dane opieram jedynie na informacjach dostępnych w mediach, ponieważ statystyki policyjne nie są jeszcze dostępne na stronach KMP w Łodzi i KWP. Poniżej prezentuję wybrane z nich.

Źródło oryginalnych zdjęć: Dziennik Łódzki, autor: Jarosław Kosmatka

Powolne zmiany?

analiza-spadek-wzrost

Wszelkie działania, w szczególności samych uczestników ruchu drogowego, mogą istotnie zmienić te statystyki. Zachowania bezpieczne na drodze pozwolą zmniejszyć liczbę kolizji, wypadków drogowych i w konsekwencji liczbę osób, które co rok stają się ofiarami tych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *