Baba/kobieta za kierownicą

Nieraz złapaliście się (zwracam się do mężczyzn) pewnie na tym, że gdy kierowca w pobliżu wykona niebezpieczny manewr lub “dziwnie” się zachowa, pomyśleliście: “Jak ona jedzie!” albo “pewnie baba kieruje”. Te pejoratywne i podświadome uogólnienia czasem okazują się prawdą, gdy za kierownicą faktycznie jest kobieta, ale czasem ta pochopna ocena mija się z prawdą. Kobieta za kierownicą wcale nie zostaje w tyle.


kobieta za kierownicą

kobieta dawniej za kierownicą

kobieta w stylowym samochodzie

statystyki płeć sprawców wypadków 2016

statystyki płeć sprawców wypadków 2016

Liczby nie kłamią

Statystycznie więcej niebezpiecznych sytuacji na drodze, skutkujących nieraz kolizją lub wypadkiem, wcale nie stwarzają kobiety. Grupę największego ryzyka stanowią młodzi kierujący, najczęściej mężczyźni w wieku od 18 do 24 lat posiadający uprawnienia do kierowania pojazdem niedługi czas. Cechuje ich brak doświadczenia w jeździe, brawura oraz niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. W 2016 roku spowodowali 5832 wypadków (20% wszystkich gdzie wina leżała po stronie kierującego), których byli sprawcami, o 4,3 % więcej wypadków niż w roku ubiegłym. Mężczyźni znacznie częściej przekraczają prędkość ponad dozwolony limit i mają tendencję do agresywniejszej jazdy.
Idealnie pokazują to statystyki policyjne z 2016 roku.

Tak, tak...drogie kobiety jesteście w zdecydowanej mniejszości jeśli chodzi powodowanie wypadków i w 2016 byłyście sprawcami około 23% z nich. Mężczyźni natomiast spowodowali 73% wszystkich wypadków (statystyki KGP za 2016 r.)

Kobiety nie potrafią parkować

Sam nieraz byłem świadkiem trudności, jakie miała kierująca samochodem osobowym, by zaparkować pojazd. W sieci krąży do tego wiele filmików pokazujących tą nie do opanowania dla kobiet czynność. I znów pozwolę się z tym stereotypem nie zgodzić, a wspierają mnie codziennie obserwowane źle zaparkowane samochody. A to krzywo, a to poza wyznaczonym miejscem parkingowym, a to w poprzek linii, a to znów na dwóch miejscach naraz. Do tego dołożyłbym parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, na torowisku, zebrze, czy wreszcie tak, żeby maksymalnie utrudnić innym życie. Trudno mi uwierzyć, że autorkami tych wszystkich parkingowych popisów mogą być jedynie kobiety. Wydaje mi się, że dokładna analiza przemówiłaby jednak na niekorzyść mężczyzn. Choć mogę się mylić.

mistrz lub mistrzyni parkowania

parkowanie na styk

kobieta kierowca ciężarówki

kobieta kierowca

Wszystkim Paniom jako uczestniczkom ruchu drogowego należy życzyć jak najbardziej wyrozumiałych towarzyszy w podróży. Poczekaj, zwolnij, ustąp miejsca w korku, zrozum drugiego kierowcę, przełam stereotyp. Kobiety raczej jeżdżą spokojniej, mniej się denerwują - ale na pewno są wyraźne wyjątki. Nie tylko w Dniu Kobiet mężczyźni powinni zwracać uwagę na to, jak jeżdżą kobiety i w wielu aspektach mogliby brać przykład. Tylko czy chcą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *