Gołoledź i inna technika jazdy


gololedz

Rzeczywistość przedzimowa - gołoledź

Zaczynają się przymrozki i gołoledź, która nie wybiera i tak samo bezlitośnie traktuje nawierzchnię dróg w miastach jak i poza nimi. Wielu uczestników ruchu drogowego, nie tylko kierujący pojazdami, za późno przypomina sobie o zagrożeniu jakie niesie niedostosowanie stylu i techniki jazdy do zmienionych warunków atmosferycznych. Już wkrótce rozpocznie się sezon na dzwony. Będą zdziwieni i zaskoczeni. Nie wszyscy uczestnicy kolizji będą czuli się winni. Miejmy nadzieję, że większość zdarzeń będzie miało charakter kolizji a nie wypadku, w którym ktoś ucierpiał na dłużej. Opisany poniżej przypadek pochodzi z mojego miasta Łodzi, z okolic, którymi regularnie jeżdżę.

kolizja-aleksandrowska

 

W kolizji udział brało 6 pojazdów.

Źródło: Dziennik Łódzki, autor: Jarosław Kosmatka

Data: 27.11.2016 r.

Gdyby...

Kierowcy jechaliby dużo wolniej - to że jest na danym odcinku ograniczenie do 70 nie oznacza że tyle trzeba przy gołoledzi jechać, a znając doskonale rzeczywistość, wielu kierowców jedzie szybciej, a czasem znacznie szybciej.

Kierowcy zachowywali większe odstępy od poprzedzającego pojazdu. Wówczas mieliby większe szanse na wytracenie prędkości przed ewentualnym kontaktem z pojazdem przed nimi.

Kierowcy częściej i odrobinę uważniej zerkali w lusterka boczne i wsteczne. Włączając się do ruchu należy zwolnić odrobinę, upewnić się i ewentualnie poczekać na wolną przestrzeń.

Kierowcy zmieniali pas ruchu z namysłem a nie siłą rozpędu i przy znikomym bądź zerowym sygnalizowaniu manewru. A zdarza się to nagminnie, zwłaszcza przy mniejszym nasileniu ruchu, właśnie wieczorami, w weekendy, kiedy drogi aż zapraszają swoją przepustowością.

Kierowcy przewidywali częściej zachowanie i intencje innych uczestników ruchu drogowego, pokładając zawsze mniej zaufania do umiejętności innych.

...prawdopodobnie a wręcz na pewno liczba zdarzeń typu dzwon i karambol zmniejszyłaby się a w kieszeniach posiadaczy samochodów zostałyby pieniądze, które spożytkować można by było, na przykład, na zakup nowych opon zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *